– Коли Податковий кодекс набере чинності, податкова міліція матиме право порушувати кримінальні справи за фіктивне підприємництво, коли підприємці не платять податків, бо роблять фіктивні розрахунки, – каже пан Дяків. – Раніше матеріали перевірок, у яких встановлювали такі факти, направляли в інші правоохоронні органи. Із 1 січня проводити розслідування будемо лише ми.
Це ж стосується і протидії фактам умисного банкрутства. Раніше податкова міліція розслідувала кримінальні справи, пов’язані із фіктивним банкрутством.
– Закон надавав нам право відпрацьовувати лише тих осіб, хто подавав завідомо неправдиві заяви про фінансову неспроможність. А з нового року матимемо право порушувати кримінальні справи за доведення до банкрутства, – продовжує заступник начальника.
У новому документі є зміни, які ставлять працівників податкової міліції у суворіші рамки.
– Забирати оригінали первинних фінансово-господарських, бухгалтерських документів ми зможемо лише за постановою судді. Раніше сам слідчий міг сам виносити таку постанову, зауважує Олег Дяків.
Пом’якшили й деякі обставини, за яких особа, що ухилилася від сплати податків, може скористатися правом звільнення від кримінальної відповідальності за свій злочин. Але лише у тому випадку, якщо відшкодує збитки у бюджет.
– Раніше Кримінальний кодекс надавав таке право лише тим, кого вперше притягували до кримінальної відповідальності і сума несплачених ними податків не перевищувала 5 тис. соціальних пільг. Зараз ці обмеження зняті, – каже пан Дяків. – Тобто, якщо людина повністю відшкодує збитки, які завдала державі, її не притягуватимуть до кримінальної відповідальності.